Gdy dziecko potrzebuje interesującego pomysłu na zabawę…

Gdy już jesteśmy po pracy, najmłodsi członkowie rodziny zdecydowanie chcą zwrócić na siebie uwagę, a my chcielibyśmy mieć w zanadrzu dobry pomysł, jak się nimi zająć. W wypadku gdy będziemy marzyć o małej sjeście, przydałby się w domu ktoś tak niezbędny jak dziadkowie. Sytuacja bez wyjścia? Prawdopodobnie rozwiązanie jest łatwiejsze, niż myślimy.

Co gdy latorośl nie podejmie pomysłu?

W dobie przeróżnych szybko zmieniających się bodźców wzrokowych i słuchowych dzieci szybciej zostawiają to, czym zajęły się przed chwilą – dotyczy to nawet tabletów i gier, nie mówiąc o prostych placach zabaw. O książkach możemy już dawno zapomnieć. Także chwile spędzone z rówieśnikami z sąsiedztwa nierzadko powszednieją i nie budzą zainteresowania, jeśli nie ma pomysłu, co robić. Malec staje się wówczas nieznośny, płacze, nierzadko reaguje agresją, co szybko przechodzi na rodziców i może być powodem przykrych sporów. Co wówczas? Nic innego, tylko szukać
optymalnych rozwiązań.

Jakie zabawy mu wymyślać?

Wybór jest tutaj nieograniczony, chociaż należy sobie od razu szczerze stwierdzić, że każda zabawa będzie się naszym dzieciom spodobać. Na początek warto wypróbować rozmowy z napotkanymi rodzicami dzieci podczas spacerów lub na forach internetowych. Innym pomysłem do wykorzystania w pierwszym rzucie, są gry planszowe (powinno się je na początku wypożyczyć w szkole, by sprawdzić zainteresowanie konkretnymi pozycjami przez twoje dziecko). Jeśli żadna gra nie zachęci malca do spędzenia z nią najbliższych chwil, a synek czy córeczka dalej narzeka na nudę, musimy zerknąć do internetu. Warto wprowadzić do wyszukiwarki tekst „animacje dla dzieci pomysły” – dowolny wynik pozwoli nam zapoznać się z wieloma pomysłami oryginalnych zabaw i zajęć dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku.

Fajnie jest mieć kogoś z rodzeństwa

Niewspółmiernie prościej zadbać o aktywność dziecka, gdy posiada ono brata lub siostrę, bo wbrew pozorom im więcej ma się pociech, tym łatwiej znaleźć listę atrakcyjnych zabaw. Idealnie przy dużej liczbie uczestników doskonale wypadną wszelkie wyścigi i grupowa rywalizacja, np. ściganie w parach z balonami wypełnionymi wodą albo z jajem na łyżeczce (można je wymienić na piłeczkę ping-pongową). Zwycięstwo będzie należeć do tej pary, która minie linię mety bez zniszczonego zestawu. Odmian takich zabaw mamy do dyspozycji bardzo wiele – wszystkie bez trudu odnajdziemy w internecie.